odtrucia.info

Esperal – wszywka alkoholowa Warszawa, Mazowieckie

detoks alkoholowy w domu

Stosowanie środków zawierających disulfiram (Anticol, Antabus, Esperal) jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, którą można zaliczyć do terapii awersyjnej. W wyniku podania disulfiramu (chirurgicznie umieszczany podskórnie w postaci stale uwalnianej do organizmu- tzw. wszywka alkoholowa), spożycie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu – tzw. reakcję disulfiramową. Obawa przed tą reakcją skutecznie powstrzymuje pacjenta od konsumpcji napojów alkoholowych. Dzięki temu esperal znacząco obniża, lub wręcz całkowicie eliminuje spożycie alkoholu.

Esperal – disulfiram w formie implantu jest skuteczny przez okres do 12 miesięcy, później wszywka powinna zostać wykonana ponownie.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa z esperalem wykorzystuje środek, który blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, jaki bierze udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. To właśnie na skutek tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Normalnie jest on przekształcany w formę nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych doznań. Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione objawy wywołane zatruciem alkoholowym. Pierwsze efekty nagromadzenia aldehydu octowego pojawiają się już po 10 minutach od wypicia alkoholu i są to np.:

  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Duszności,
  • Zawroty głowy,
  • Pokrzywka,
  • Zaczerwienienie na twarzy,
  • Skoki ciśnienia.

Esperal jest więc farmakologicznym środkiem leczniczym, który stosuje się pomocniczo w walce z uzależnieniem alkoholowym. Jego działanie to nic innego, jak wszycie do organizmu uzależnionego tabletek, jakich substancja czynna blokuje wydzielanie i działanie enzymu wątrobowego o ważnym udziale w trawieniu alkoholu etylowego. Kumulacja substancji toksycznej, która doprowadza do szeregu nieprzyjemnych objawów po wypiciu alkoholu, jest tym, czego obawiają się uzależnieni. W efekcie powstrzymują się przed piciem.

W jaki sposób i gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową?

Tabletki esperalu wszywa chirurg, który przez nacięcie skóry, umieszcza pod nią specyfik. Wszywka esperalu umieszczana jest zwykle pod łopatką lub na pośladku. Pozwala to powoli uwalniać substancję do krwiobiegu i utrzymuje ją we krwi przez kolejnych kilka miesięcy. Zabiegowi implantacji wszywki alkoholowej można się poddać co najmniej po 12 godzinach abstynencji. Najlepiej jednak jeśli upłynie doba od picia alkoholu. Cały zabieg trwa zaledwie pół godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Precyzyjnie aplikujemy wszywkę alkoholową w naszej klinice w Warszawie, aby pomóc Ci w walce z uzależnieniem!

Scroll to Top