Terapia współuzależnień Warszawa
Współuzależnienie to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to stan, w którym osoba ściśle związana z uzależnionym przejmuje na siebie odpowiedzialność za jego problemy i zachowania. Osoba współuzależniona często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej życie staje się coraz bardziej skoncentrowane na potrzebach uzależnionego, kosztem własnego samopoczucia i relacji z innymi. Terapia współuzależnień ma na celu pomóc osobom dotkniętym tym problemem w odzyskaniu poczucia kontroli nad swoim życiem oraz nawiązaniu zdrowych relacji z innymi. Prowadzimy terapię współuzależnienia w Warszawie, która może pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej i emocjonalnej.
Sprawdź, czy problem dotyczy Ciebie
Główne symptomy współuzależnienia:- Problem z odróżnieniem własnych myśli, uczuć czy pragnień od tych, które ma uzależniona osoba.
- Notoryczne usprawiedliwianie zachowań uzależnionego przed innymi ludźmi lub sobą samym.
- Myślenie za osobę uzależnioną — podejmowanie za nią decyzji, planowanie itp.
- Dobry nastrój jest uwarunkowany tym, jak zachowuje się osoba uzależniona, a także jego humorem i czynami.
- Niska samoocena i myślenie, że nie jesteś dostatecznie dobrym. Pojawia się także zwątpienie, czy poradzisz sobie sam w życiu.
- Nieustanne przepraszanie — za swoje zachowanie, zaistniałą sytuację oraz decyzje uzależnionego.
- Obwinianie samego siebie o uzależnienie drugiej osoby, a także ciągłe poczucie winy i napięcie pojawiające się w stresujących sytuacjach.
- Brak czasu dla siebie, co dotyczy właściwie każdej strefy — psychicznej, emocjonalnej, fizycznej i duchowej. Poza tym współuzależnienie powoduje ograniczenie kontaktu ze znajomymi oraz z rodziną. Wszelkie pasje czy zainteresowania przestają mieć znaczenie.
- Ciągłe krytykowanie siebie, a przy tym nadmierne idealizowanie innych osób i stawianie ich za wzór zachowań.
- Opowiadanie notorycznych kłamstw dotyczących zachowań uzależnionej osoby i myślenie, że w ten sposób usprawiedliwisz jej zachowania.
- Bierność, która jest widoczna w braku umiejętności określania własnych potrzeb, a także poddawanie się zdaniu i opinii innych osób. Istnieje też przekonanie, że inni lepiej wiedzą, co jest dla Ciebie najlepsze.
- Brak radości — podświadomie pojawia się myśl, że nie możesz się cieszyć czy bawić. Jako osoba współuzależniona zapominasz też, czym jest spontaniczna rozrywka. Poza tym tracisz satysfakcję z życia i nie dostrzegasz w nim żadnych pozytywnych stron.
- Do osiągnięcia własnego celu wykorzystujesz manipulację, groźby, narzekanie, a nawet żebranie. Często te metody są stosowane, aby zadowolić osobę uzależnioną, bądź po prostu zdobyć jej aprobatę.
- Pojawienie się trudności w relacjach międzyludzkich. Szczególnie zauważalny jest strach przed odrzuceniem, choć podświadomie czujesz, że nie chcesz zagłębiać się w nowe relacje.