odtrucia.info

detoks alkoholowy mazowieckie

Naltrexone – cudowny lek dla uzależnionych od opiatów

Naltrekson jest lekiem wspomagającym leczenie pacjentów uzależnionych od opioidów oraz antidotum na zatrucie tymi substancjami podawanym dla  detoksykacji. Jego działanie ułatwia również utrzymanie abstynencji  pacjentom uzależnionym od alkoholu. Stosowanie naltreksonu ma wiele zalet: sam lek nie uzależnia psychicznie ani fizycznie, a przy  jego regularnym stosowaniu organizm nie rozwija tolerancji. Środek  zmniejsza ochotę na przyjmowanie używek, jednak w przypadku ich zażycia  nie wywołuje gwałtownej, negatywnej reakcji. Oczywiście leczenie naltreksonem musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania naltreksonu jest nadwrażliwość na niego lub któryś ze środków pomocniczych leków. Naltreksonu nie wolno również stosować w przypadku następujących dolegliwości: ciężkiej niewydolności nerek i wątroby, ostrego zapalenia wątroby. Nie można go stosować z lekami opioidowymi i metadonem oraz u pacjentów uzależnionych. Leczenie naltreksonem w naszej klinice w Warszawie stosujemy po odstawieniu opioidów,  gdyż przyjęcie ich dużej dawki w trakcie leczenia może prowadzić do  groźnego dla życia zatrucia tymi substancjami. Z kolei przyjęcie naltreksonu przez pacjentów cały czas stosujących opioidy wywołuje bardzo przykre objawy odstawienie. Łączony z alkoholem może prowadzić min do psychozy.

Długo działający, swoisty antagonista opioidowy o nieznacznej  komponencie agonistycznej. Wiąże się kompetycyjnie z receptorami  zlokalizowanymi w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, blokując  dostęp egzogennych opioidów do tych receptorów. Naltrekson nie powoduje  uzależnienia fizycznego ani psychicznego, a na jego działanie  antagonistyczne wobec receptora opioidowego nie rozwija się tolerancja.  Mechanizm działania w leczeniu alkoholizmu nie został całkowicie  wyjaśniony. Podejrzewa się interakcję z endogennym układem opioidowym.  Istnieje hipoteza, że spożycie alkoholu u ludzi wzmacnia indukowaną  przez alkohol stymulacje endogennego układu opioidowego. Leczenie  naltreksonem nie polega na wywołaniu niechęci i nie powoduje negatywnych  reakcji po spożyciu alkoholu. Wydaje się, że głównym skutkiem leczenia  naltreksonem pacjentów uzależnionych od alkoholu jest zmniejszenie  potrzeby napicia się alkoholu w czasie abstynencji i po spożyciu jego  niewielkich ilości oraz zmniejszenie ryzyka nawrotu niekontrolowanych  epizodów upijania się po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, co z  kolei zwiększa szansę na przerwanie mechanizmu pozytywnych wzmocnień,  prowadzących do pełnego nawrotu choroby, której towarzyszy całkowita  utrata kontroli. Po podaniu p.o. wchłania się szybko i całkowicie, a  maksymalne stężenie w osoczu osiąga 1 h po podaniu. Metabolizowany w  wątrobie, a głównymi metabolitami są: 6-beta-naltrekson (jest  metabolitem aktywnym) i pochodna hydroksylowa (nieczynna biologicznie).  Metabolity wydalane są głównie z moczem, t1/2 wynosi odpowiednio dla  naltreksonu i 6-beta-naltreksolu: 4 i 13 h. Ok. 60% dawki doustnej jest  wydalane z moczem w postaci glukuronianu 6-beta-naltreksonu oraz  chlorowodorku naltreksonu w ciągu 48 h.

Czym się wyróżnia naltrekson w leczeniu uzależnienia od opiatów?

Farmakologia kliniczna dowiodła, że naltrekson jest bardzo skutecznym antagonistą opioidu. Osłabia albo całkiem blokuje działanie opioidów, aplikowanych dożylnie. Substancja blokuje uzależnienie fizyczne od morfiny, heroiny czy innych opiatów. To jedyny związek chemiczny, który zamraża ich działanie. Skuteczność leku nie ma z kolei powiązania z procesem rozwoju tolerancji albo uzależnienia. U Pacjentów fizycznie uzależnionych od opiatów naltrekson przyspiesza symptomatologię wycofania. W trakcie wieloletnich badań dowiedziono, że 50 mg leku blokuje wpływ farmakologiczny, podawanych dożylnie, 25 mg heroiny na organizm przez dobę.

Czy naltrekson jest lekiem przebadanym klinicznie?

Skuteczność tego leku została potwierdzona w wynikach badań z udziałem placebo. W trakcie eksperymentu ponad 100 Pacjentów uzależnionych od narkotyków otrzymało naltrekson 50 mg, a innym podano placebo. W wyniku badań lek okazał się znacznie silniejszy niż placebo i skutecznie ograniczył nałóg narkotykowy. Dodatkowo naltrekson wspiera wstrzemięźliwość narkotykową – podobnie, jak wszywka i zapobiega pogarszaniu zdrowia osoby uzależnionej. Lek stosowany w kontrolowany sposób pozwala wytworzyć skuteczną blokadę opioidu, ale nie wpływa na nadużywanie kokainy czy innych leków nie-opioidalnych. Lek jest przeznaczony dla osób nałogowo uzależnionych od opioidów, które przyjmują je od długiego czasu i traktują jako formę zrelaksowania się czy uspokojenia. Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z uzależnieniem od opiatów, to w Klinice Trzeźwego Człowieka SONO MED możemy Ci kompleksowo pomóc!
Scroll to Top